Az aradi vértanúkra emlékeztünk

Az aradi vértanúkat a szabadságharc bukása után, 1849. október 6-án végezték ki, a bécsi forradalom és Latour császári hadügyminiszter meggyilkolásának első évfordulóján. Bár az Aradon kivégzett honvédtisztek száma tizenhat, a nemzeti emlékezet mégis elsősorban az ezen a napon kivégzett tizenhárom tisztet tartja számon.
Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Schweidel József, Pöltenberg Ernő, Török Ignác, Láhner György, Knézićh Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János, Vécsey Károly tábornokok és Lázár Vilmos ezredes, valamint Batthyány Lajos miniszterelnök halálának napja a forradalom és szabadságharc leverésének szimbóluma lett.
Az aradi vértanúkra való emlékezés 1867-ig csak titokban történhetett, a kiegyezés után azonban október 6-a országos gyásznappá vált.
Iskolánkban október 4-én, iskolarádión keresztül emlékeztünk meg a vértanúk haláláról. A műsorban, melyet Nagy Péterné, Erika tanárnő állított össze a 11. A és a 11. B osztály tanulóiból összeállt kis irodalmi csoport szerepelt. Megható versekkel, dalbetétekkel tették  ünnepélyessé az emlékezés perceit.
Scroll to Top